Aktuality
Rodinná kronika malíře Josefa Hodka
Jedním z nejcennějších osobních fondů uložených v Archivu města Plzně je pozůstalost plzeňského malíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Josefa Hodka (* 12. června 1888 v Hořehledech; † 14. října 1973 v Plzni).
Sbírka plzeňských pohlednice Ladislava Lábka
Ač byl Ladislav Lábek vystudovaný obchodník, převážil u něj zájem o národopis, památky a historii. Byl známým plzeňským kulturním historikem, etnografem, zakladatelem a ředitelem Národopisného muzea Plzeňska. Byl také spoluzakladatelem Kroužku přátel starožitností, který se později přeměnil na Společnost pro ochranu památek…
Vandrovní knížka Václava Kschira aneb jeho cesta po habsburské monarchii v polovině 19. století
Ve fondech Archivu města Plzně se nachází několik vandrovních knížek. Jedna z nich patřila malíři pokojů Václavu Kschirovi (1822–1892). Zajímavostí této knížečky osmerkového formátu je to, že kromě vlastní primární funkce (tj. osobní i pracovní průkaz, popř. cestovní pas) sloužila posléze potomkům původního majitele jako zápisník pro…
Unikátní sbírka divadelních plakátů
Archiv města Plzně disponuje sbírkou divadelních plakátů, jejíž jádro tvoří plakáty zachráněné ředitelem nově vystavěného plzeňského Městského divadla Vendelínem Budilem. Sbírka obsahuje ucelenou řadu svázaných plakátů z let 1902–1973 o rozsahu 53 knih a jeden archivní karton s více než 400 plakáty.
Kniha zázraků Plzeňské madony. Mariánský kult v barokní Plzni
Rukopis Miracula položil základy barokního mariánského kultu Plzeňské Thaumaturgy. V rámci jeho budování inicioval v roce 1680 Jan Alexius Čapek také stavbu morového sloupu s replikou Plzeňské madony.
Dobytí Plzně v roce 1618 na dobových rytinách
Jedním ze zajímavých pramenů pojednávajících o dobytí Plzně v roce 1618 je soubor rytin vydaných v průběhu třicetileté války. První známá mědirytina je od Georga Kellera z roku 1619, následovala ji rytina Johanna Hauera (vydána Simonem Halbmayerem v Norimberku) přibližně z roku 1620 a poslední zmíněnou je rytina…
Mezinárodní den archivů
V letošním roce jsme se rozhodli připomenout Mezinárodní den archivů představením několika zajímavých archiválií či celých archivních fondů uložených v našich depozitářích. V následujících osmi dnech se můžete těšit mj. na veduty zobrazující dobytí Plzně generálem Mansfeldem, vandrovní knížku zdejšího malíře pokojů, nejstarší divadelní…
Procházka časem - Kam sahají stíny Ruska
Přijďte v pátek 13. 5. 2022 na krátkou procházku časem se čtyřmi zastaveními na dnes znovu tak palčivé téma!
Zrušení opatření v badatelně
Vzhledem k současné epidemiologické situaci jsou veškerá omezení provozu badatelny s účinností od 14. 3. 2022 zrušena. Nicméně badatelna je pro veřejnost otevřena v pondělí a ve středu, a to pouze po předchozím objednání.
Opatření v badatelně
Vzhledem k současné epidemiologické situaci v souvislosti s onemocněním COVID-19 je provoz badatelny Archivu města Plzně s účinností od 2. 3. 2022 upraven následovně:
Sborník Minulostí západočeského kraje č. 54 je v prodeji
Nové číslo sborníku Minulostí západočeského kraje, jehož prodejní cena činí 250,- Kč včetně DPH, je již v prodeji. Aktuální číslo 54 si mohou zájemci zakoupit v Archivu města Plzně.
Mimořádná opatření v badatelně
Vzhledem k současné epidemiologické situaci v souvislosti s onemocněním COVID-19 je provoz badatelny Archivu města Plzně s účinností od 8. 11. 2021 upraven následovně:
Přednáška Vladimír Mandl – právník s hlavou ve hvězdách
V rámci doprovodného programu k výstavě Západočeské galerie v Plzni Aviatika v české vizuální kultuře představí naše kolegyně PhDr. Jitka Janečková zapomenutou osobnost plzeňského právníka Vladimíra Mandla, který jako první na světě formuloval principy kosmického práva.
Vyšla kniha Plzeňská radnice mezi válkami
V rámci edice Studie a prameny k dějinám města Plzně vyšla kniha PhDr. Karla Řeháčka, Ph.D., Plzeňská radnice mezi válkami, kterou vydalo statutární město Plzeň.